Home > Elektrik ve Altyapı > Çevre Aydınlatma Sistemleri

Çevre Aydınlatma Sistemleri

ELEKTRİK HİZMETLERİ

Aydınlatma Hizmetlerimiz:

Park, bahçe, depolama sahaları ve bina iç dış mekan aydınlatma işleri wallwasher cephe boyama sistemleri.

Ortam Aydınlatma Ölçümleri.

Ofislerde aydınlatma ihtiyacı, yapılan işin gerekliliğine göre değişmektedir. İhtiyacımız olan aydınlatma iki yol ile sağlanır: Doğal ışık ve Yapay ışık. Yeşil binaların arttığı ve enerji tasarrufunun çok önemli olduğu günümüzde doğal aydınlatmanın önemi büyüktür. Ofis mimarisi doğal ışıktan maksimum yararlanacak biçimde tasarlanmalıdır.

Yapay aydınlatmaya göre daha fazla aydınlatma şiddetine sahip olmasından dolayı gün ışığının insanlar üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Güneşli bir günde açık havada aydınlatma şiddeti 100.000 lüks, gölgede ise 10.000 lüks değerinde olabilmektedir. Yapay aydınlatma ile işyerlerinde genellikle 500 lüks civarı aydınlatma şiddetine ulaşılabilmektedir.

Bir iş ortamında ve çeşitli iş biçimlerinin gerektirdiği aydınlatma düzeyleri önemli bir konudur. En yüksek aydınlatmanın en optimal yaklaşım olmadığı bilinmektedir. Önemli olan, amaca uygun aydınlatmadır.

İyi bir aydınlatmada; çalışanların göz sağlığı, yüksek düzeyde iş becerisi, optimal verimlilik ve çalışanların kendilerini rahat hissettikleri aydınlatma düzeyleri sağlanmalıdır.

Fabrikalarda ve işletmelerde periyodik olarak ışık şiddeti ölçülmesi; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün 18. maddesinin yanı sıra, ISO 8995’e göre değerlendirilerek aydınlatmada eksik görülen yerlerde, sağlıklı bir iş ortamı oluşturulması sağlanır.

Işık açısı, aydınlatmanın kullanım amacına göre belirlenmesi,ışık seviyesinin ihtiyaçlara göre belirlenmesi ve ayarlanması, yaratılacak tarza göre armatürlerin seçimi, gözü rahatsız etmeyecek kullanıcının istekleri ile çelişmeyecek ışık renginin kararı, iç, dış mekan aydınlatma danışmanlığı hizmetlerimizin içerisindedir.

İç mekanlarda duvar renginden aksesuarların kullanımına kadar pek çok etken aydınlatmayı doğrudan etkilemektedir.

İç mekan aydınlatması öncesinde uzman ekibimiz bütün bu ayrıntıları siz müşterilerimiz için düşünüp; profesyonelce hesaplanmış çizimleri ile hazır olarak sizlere sunmaktadır.